SZKOLNA STACJA METEOROLOGICZNA

Program grantowy Tu mieszkam, tu zmieniam z Fundacji BZWBK


Miło nam poinformować, że nasze Stowarzyszenie uzyskało grant w wysokości 8 tys. złotych na Szkolną Stację Meteorologiczną w ramach programu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam" z Fundacji BZWBK. Do Fundacji zostało nadesłanych 1170 wniosków z całej Polski, Komisja Konkursowa wybrała 100, z czego 20 z najwyższą pulą dofinansowania (8 tys. zł). W województwie podkarpackim zostało przyznanych tylko 4, w tym NASZ!

Inicjatywa społeczna Fundacji Banku Zachodniego WBK i Banku Zachodniego WBK pod hasłem TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM, to Konkurs polegający na wyborze najciekawszych inicjatyw społecznych przygotowanych przez podmioty je realizujące i przyznaniu najlepszym z nich wsparcia finansowego w postaci grantu na realizację podjętych działań. To już trzecia edycja tego konkursu i cieszymy się, że nasze starania zostały zauważone i nagrodzone grantem.

Więcej informacji, zdjęć czy nagrań video zamieścimy po rozpoczęciu realizacji projektu.

Na niebie


Etapem wstępnym do planowanego utworzenia szkolnej stacji meteorologicznej będzie wyodrębnienie z przedmiotów edukacji przyrodniczej, przyrody, plastyki, matematyki treści i zagadnień do realizacji w terenie. W oparciu o nie zostanie utworzona mała stacja meteorologiczna wraz z zagospodarowaniem terenu zieleni wokół niej.
Powstaną cztery rabaty: wiosna, lato, jesień i zima obsadzone roślinami zgodnie z ich okresami kwitnienia i kolorystyką.
Ponadto powstanie stacja meteorologiczna wyposażona w klatkę meteorologiczną, termometry, deszczomierz, barometr, higrometr, wiatromierz oraz plansze dydaktyczne ze zdjęciami rodzajów chmur. Z racji tego, iż szkoła posiada własne obserwatorium astronomiczne i by zachować spójność z tym miejscem, w słonecznej części ogrodu powstanie stanowisko z wbitym gnomonem stanowiącym środek utwardzonego koła o promieniu 1m do odmierzania czasu na podstawie zmiany pozycji Słońca. Dodatkowym wyposażeniem będą tabliczki z datami rozpoczęcia kalendarzowych pór roku.

Na ziemi


Zaplanowane zostanie stanowisko pod nasadzenia różnorodnych drzew i krzewów wraz z tabliczkami informacyjnymi oraz własnoręcznie zrobione przez uczniów budki lęgowe i karmniki. Stworzone zostaną plansze dydaktyczne ze zdjęciami jaj ptasich oraz plansze ptaków zimujących w Polsce i odlatujących na zimowiska. Zostanie również zagospodarowane miejsce, wktórym będą przekroje pni drzew służące do nauki obliczania ich wieku.
Dla uczniów najmłodszych zostanie utworzone specjalne poletko doświadczalne pod uprawę roślin jednorocznych tj: pietruszka, bazylia, koper, rzodkiewka czy sałata. W ramach projektu zostanie również zorganizowany wyjazd dzieci do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Stacji Hydrologiczno - Meteorologicznej w Jasionce w celu zapoznania się z pracą meteorologów oraz obejrzenia profesjonalnej stacji meteorologicznej. W cały projekt zostaną włączeni członkowie Stowarzyszenia, nauczyciele, uczniowie wraz z rodzicami a także mieszkańcy Czarnej.

Nasze działania


Zbiórka kory

Przygotowania do realizacji projektu Szkolna Stacja METEO już ruszyły. Uczniowie zbierali w lesie korę potrzebną do naszych tematycznych rabat.

Rabata Wiosna

14 i 16 kwietnia została wykonana rabata Wiosna i rozpoczęły się nasadzenia na rabacie Lato. Dziękujemy wolontariuszom i uczniom.

Rabata Lato i Jesień

Kolejne prace uczniów, rodziców i członków Naszego stowarzyszenia powodują, że całość zaczyna nabierać kształtu!

------------------------------------------------------------------------


Rabata Zima

Rabata ZIMA, pomalowanie stacji meteo, osadzanie przekrojów drzew, przycięcie drzew, posianie trawy, przygotowanie miejsca pod zegar słoneczny.

Stacja meteo

Montaż i konfiguracja radiowej stacji meteo, wyposażenie klatki meteo w nowe przyrządy oraz wyczyszczenie kamienia pod zegar słoneczny.

Zakończenie projektu

Uczniowie biorący udział w konkursie plastycznym Cztery pory roku oraz realizujący ten projekt, w nagrodę udali się do IMiGW w Krośnie.