> SOS - Szkolny Ogród Szachowy

Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.

Paul Morphy

O projekcie

About Us

„SOS dla umysłu – Szkolny Ogród Szachowy” – tak nazywa się Nasz nowy projekt, na który dostaliśmy dofinansowanie z Fundacji Orlen DAR SERCA w ramach programu „Moje miejsce na ziemi”. Głównym celem projektu jest utworzenie Szkolnego Ogrodu Szachowego dla uczniów i lokalnej społeczności przy Szkole Podstawowej w Czarnej oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół tego ogrodu. Ponadto celem jest poprawa zdolności intelektualnych, rozwijanie logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej a także zdolności matematycznych oraz integracja społeczna.

Etapem wstępnym do planowanego utworzenia Szkolnego Ogrodu Szachowego będzie zapoznanie zainteresowanych uczniów i rodziców z zasadami gry w szachy przez jednego z partnerów naszego Stowarzyszenia. Przez członków Stowarzyszenia oraz wolontariuszy zostaną zaplanowane prace przy tworzeniu Ogrodu Szachowego przy Szkole Podstawowej oraz przygotowany teren pod nasadzenia. Dla uczniów, ich rodziców, jak również całej społeczności lokalnej powstanie szachownica ułożona z płyt, na której staną plenerowe figury szachowe w wysokości ok. 50 cm. Ponadto zostanie utworzone miejsce pod stolik do gry w szachy dla czterech osób, na którym zostanie osadzony podwójny stół z marmurowymi planszami i ławkami. Dodatkowym elementem będzie szachownica z tworzywa sztucznego wraz z warcabami do gry dla najmłodszych.

Od jesieni planujemy realizację warsztatów dla uczniów i dorosłych prowadzonych przez lokalnego pasjonata gry w szachy. Zimą lub w razie niekorzystnych warunków pogodowych, realizacja zajęć koła szachowego będzie się odbywać w budynku szkoły przy użyciu szachów stolikowych. Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany turniej szachowy "Juniorzy vs Seniorzy", podczas którego uczestnicy będą walczyć o Puchar Wójta Gminy Czarna. Korzyścią z realizacji tego projektu będzie utworzenie cyklicznych zajęć "Koła Szachowego ", w którym uczestniczyć będą zarówno uczniowie jak i rodzice. Ponadto rokrocznie odbywać się będą turnieje szachowe z udziałem dzieci i rodziców.

Projekt ma też inny aspekt - wpływa na poprawę koncentrację uwagi, co jest ważne w szkole podczas zajęć. Wynika to z faktu, iż każdy ruch na szachownicy, wykonywany przez małego szachistę, zmienia ustawienia pozycji, dlatego przeoczenie czy rozluźnienie uwagi powoduje często porażkę – stąd mobilizacja i konieczność koncentracji. Można śmiało posunąć się do stwierdzenia, że szachy zdecydowanie pomagają w nauce, kształtują przecież humanistyczną fantazję wraz z umiejętnościami matematycznymi. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zważając, że bawiąc się drewnianymi figurkami, rozwijają swoje umiejętności. Dzieci w wieku przedszkolnym często szybciej przyswajają też umiejętność liczenia. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play. Wreszcie szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie.

Koordynator projektu: Iwona Międlar

0

Pola szachwnicy

0

Figur jednego gracza

0

Lat historii szachów

0

Graczy na świecie

iPhone Black iPhone White

5 powodów, dla których dzieci powinny grać w szachy:

  • poprawiają zdolności intelektualne
  • zwiekszają IQ
  • poprawiają zdolności arytmetyczne
  • kształcą umiejętność krytycznego myślenia
  • wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej

Warto zobaczyć

Linki do wybranych stron o szachach

Portfolio Item

Chess.com

Nauka + gra online
Portfolio Item

ARENA

Darmowy program do gry i analizy szachowej
Portfolio Item

Szachy online

Aplikacja mobilna - miliony graczy ze świata
Portfolio Item

Chess for Kids - learn and play

Szachy dla dzieci

GALERIA

Start projektu

Sadzenie krzewów + nauka gry w szachy

Turniej

Wysoka - Turniej szachowy